Merak Edilenler

SATIŞ REKORU KIRAN OYUN KARTI

Her çocuğun bir koleksiyon merakı vardır.Kimi pul,kimi para kimileri de hayranı olduğu ünlülerin posterlerini biriktirmiştir.Bu yazımızı okuduktan sonra bir kenara kaldırdığınız çocukluk koleksiyonlarınıza gözünüz gibi bakacağınıza eminiz.

Yıl 1909.Amerikan Tütün Şirketi yeni ürünleri olan bir sigaranın tanıtımı için sigara paketlerinin içine beyzbol oyuncularının resimlerinin yeraldığı oyun kartları koyar.

Hayranı olduğu oyuncunun kartına sahip olabilmek için çocuklar dahi sigara almaya başlarlar.Bunu duyan Pittsburg oyuncularından Honus Wagner hemen Amerikan Tütün Şirketine itirazda bulunur.Wagner kendi resimlerinin bu kartlardan kaldırılmasını söyler.Bunun üzerine şirket kartların üretimini hemen geri çeker.

Honus Wagner’in çocukların sağlığı için sergilediği bu itirazından sebep kendi resmi olan kart çok nadir bulunan bir kart haline gelir. Kart “Beyaz Sınır “ serisi olarak bilinen geniş bir dizinin parçasıdır.Yıllar önce bu kartın az bulunur olmasını fırsat bilen bir koleksiyoncu kartın kopyasını hazırlar ve bu kartı fahiş fiyata bir müşterisine satar.Daha sonra koleksiyoncunun yalanı ortaya çıkar.Bu yalanın biliniyor olmasına rağmen kartın satışında bir farklılık olmaz.Kart elden ele satışa devam eder. Orijinal olan T 206 isimli Wagner kartın 2007 yılındaki satışı 2,8 Milyon dolara alıcı bulmuştur.Kartın son satışında bir dünya rekoru kırılmış ve kart 3,12 Milyon Dolar fiyatla yeni sahibinin koleksiyonundaki yerini almıştır.

Pittsburg Korsanlarından Honus Wagner ( 1874- 1955 )