Muzik

RİTCHİE VALENS BİR TÜRK KIZI İÇİN ŞARKI YAZMIŞ

Latin müzik dendiğinde akla gelen ilk şarkı “La Bamba” dır.Meksika’nın anonim şarkılarından biri olan La Bamba’nın bildiğimiz bugünkü halini ilk olak Ritchie Valens seslendirmiştir.Valens,Meksika ezgileriyle dolu bu şarkıyı,rock müzik ile birleştirerek müzik literatüründe bir ilke imza atmıştır.Peki 17 yaşında kısacık bir hayat öyküsüne sahip Ritchie Valens kimdir?

13 Mayıs 1941’de Los Angeles yakınlarında doğan sanatçının gerçek ismi Richard Steven Valenzuela’dır. Ritchie Valens rock müziğin ilk Latin yıldızı olarak müzik tarihine ismini yazdırmıştır.Lakin gelecek vaat eden kariyeri trajik bir kaza ile sona ermiştir. Pacoima’da büyüyen Valens küçük yaşta müziğe olan tutkusuyla birçok enstrümanı çalmayı öğrendi.Gitar en büyük sevgisiydi.Popüler Meksika müziğinden R&B sanatçılarına kadar birçok kaynaktan ilham alan Valens küçük yaşta beste yapmaya başladı. Valens 16 yaşında ilk grubu olan Silhouettes’e katıldı.Grup yerel konserler düzenleyip gösteri yapıyordu.

Yine bir konserde Del-Fi plak şirketinin sahibi Bob Keane,Valens’ı farketti.Valens 1958 yılında plak şirketi Del-Fi ile anlaşarak ilk single’ı “Come on.Let’s Go “ ile çıkış yaptı.Keane,sanatçının isminin hatırda kalması ve radyolarda kolay söylenebilmesi için “Ritchie Valens” olarak kısalttı.

İlk single küçük bir başarı olsa da Ritchie’nin ismi duyulmuştu.Daha sonra “La Bamba” ve “Donna” şarkıları ile çıkış yapan Ritchie listelerde 2 numaraya kadar yükseldi.Valens “Donna “şarkısını lisedeki kız arkadaşı Donna Fox için yazmıştı.”La Bamba “ ise Meksika halk müziği ezgilerini rock müzik ile birleştiren ve bununla müzikte bir devrim yaratmış hiti oldu.

Single başarılarını sürdüren Valens en son olarak Alen Freed’in Noel Şovunda görüldü.Ocak 1959’da Valens “Kış Partisi” isimli tura katıldı.Bu turda Buddy Holly,Dion ve Belmonts,J.P. Richardson ( The Big Bopper) gibi sanatçılar vardı.Ekip 3 haftalık 24 gösteriden oluşan bu turda konser vermeye hazırlandılar.

İlk konserleri 2 şubat 1959’da Clear Lake Iowa’daki Surf Ballroom’da düzenlendi.Ertesi gün gösteri Moorhead Minnesota’da gerçekleştirilecekti.Buddy Holly,tur otobüsüyle sorun yaşayınca bir uçak kiralamaya karar verdi. Bir söylentiye göre kiralanan bu uçağa kimin bineceğine yazı tura atarak karar verilmiş.Valens,Holly’nin gitaristi Tommy Allsup’la yaptığı yazı tura iddiasını kazanarak uçağa binmeye hak kazanmış.J.P. Richardson da Waylon Jenningd ile yer değiştirerek uçağa binmiş.Hafif bir kar fırtınasında kalkan uçakları 5 mil kadar yol aldıktan sonra bir mısır tarlasına düşmüştür.Pilot ile birlikte Holly,Richardson ve Valens hayatlarını kaybettiler.

Öldüğünde sadece 17 yaşında olan Valens geriye sadece birkaç kayıt bırakmıştır.Kazadan sonra adına bir albüm çıkarılmış ve albümde canlı kayıt edilen Pacoima Junior High şarkısına hiç değiştirilmeden yer verilmiştir. 1987 yılında Ritchie Valens’in hayatını konu alan “La Bamba” sinema filmi Grammy ödülü almıştır.

17 yaşında hayatını kaybedip geride çok az eser bırakmış olan Valens’in güzel şarkılarından biri de “To my little Turkish girl in a Turkish town” dır.Türk kökenli Bob Dylan’ın da en sevdiği şarkılarından biri olan ” in a Turkish town” şarkısının bestelenme hikayesi hakkında bir bilgi yoktur.Daha önce hiç Türk arkadaşı olmayan ve kısacık hayatında Türkiye’de hiç bulunmamış olan sanatçının bu şarkıyı yazmış olması çok ilginçtir.

Sanatçıyı saygıyla anıyoruz…

 

 

 

 

 

 

 

About the author

Hondorosa

Add Comment

Click here to post a comment