Muzik

MOZART TÜRK KIZI ZAİDE İÇİN OPERA YAZMIŞ

 

35 yıllık kısacık ömründe eşsiz eserler besteleyen Mozart’ın bir Türk kızının aşk öyküsünü anlatan “Zaide” isimli bir opera yazdığını biliyor muydunuz? Mozart bestelediği bu operayı yarım bırakmış ve neden yarım bıraktığı hakkında kimsenin bir bilgisi yok.

Mozart’ın büyük bir istek ve sevgiyle bestelediği eserinin Saraydan Kız Kaçırma Operası olduğunu biliyoruz.Belkide bu operanın konusu Zaide ile benzerlik gösterdiği için Zaide’yi tamamlamaktan vazgeçmiş olabilir.

O dönem Avrupa’da Osmanlı etkileri yoğun olarak hissedilmekteydi.Bir söylentiye göre Mozart Osmanlı Mehter Alayını dinlemiş ve bu Türk ezgisinden çok etkilenerek Saraydan Kız Kaçırma Operasını bestelemiş.Operanın Türk Marşı bölümü dinlenildiğinde mehteran ezgileri hissedilir. Operanın konusu şöyledir:Belmonte ile aşk yaşayan Constanze Osmanlı Paşası Selim’in sarayına esir düşer.Belmonte sevgilisini bulabilmek için Osmanlı topraklarına gelir.Operanın sonunda Paşa Selim’in alicenap davranışıyla gençler birbirlerine kavuşur.

Zaide operasında da konu hemen hemen aynıdır. Zaide Sultanın cariyesidir.Zaide sarayın bahçesinde gezdiği bir sırada sultanın kölesi Gomatz’ı görür ve ona aşık olur.Gomatz uyurken onun yanına bir resmini bırakır.Gomatz uyunıp resmi görünce Zaide’ye aşık olur.Sultan ,cariyesi ve kölesinin yaşadığı bu yasak aşka karşı çıksa da operanın sonunda sultan gençlerin evlenmesine izin verir.

Zaide operasının tamamlanması için 1 saat 15 dakikalık bir süre kalmıştır.Üvertür yoktur,operanın finali yazılmamış ve librettosu eksik bırakılmıştır.Yarım kalan operanın eksiklikleri farklı şekillerde tamamlanıp izleyiciye sunulmaktadır.

Zaide operasi Saraydan Kız Kaçırma kadar etki yaratmamış olsa da Mozart’ın ezgileriyle dolu keyifli bu operayı dinlemenizi tavsiye ederiz.

About the author

Hondorosa

Add Comment

Click here to post a comment

  • […] Wolfgang Amadeus Mozart, Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt, Ronald Reagan, Oprah Winfrey, John Travolta,Shakira, Paris Hilton, Candan Erçetin, Ajda Pekkan […]