Astroloji

MİRABİLİS LİBER VE NOSTRADAMUS GERÇEĞİ

Mirabilis Liber kitabından bahsetmeden önce günümüzde dahi merakla takip edilen Kahin Nostradamus hakkında bilgi vermek istiyoruz.Nostradamus bir kahinmiydi yoksa yaşadığı dönemin imkanlarını akıllıca kullanabilen sıradan bir adam mıydı?


Nostradamus 1503 yılında Fransa’nın güneyinde bulunan Remy’nin küçük bir köyünde doğar.Yaşamına astrolog olarak değil önceleri bir eczacı olarak başlar.Nostradamus’un geleceği öngören kahinlik yeteneğine nasıl ve ne zaman sahip olduğu hakkında bir bilgi olmasa da 40 yaşlının sonlarına doğru astrolog olarak ortaya çıkar.
Yaşadığı dönemde astroloji en saygın bilimlerden biriydi.Bu bilimi öğrenip uygulayabilmek için bugünkü üniversite eğitiminden daha uzun süren bir eğitim sürecinden geçilmesi gerekiyordu.Nostradamus’un bu eğitimi doğduğu köye yakın olan Montpellier Üniversitesinde gördüğü düşünülüyor.Okul kayıtlarında 1529 yılına ait bir belgede Remy bölgesinden Michel de Nostredame isimli bir öğrencinin Tıp Fakültesine kayıt yaptırdığı teyit edilmiştir.Nostradamus Tıp okumak istemişti çünkü o dönemin tıp öğrencileri eğitimlerini astrolojiyi zorunlu olarak öğreniyorlardı.Öğrenciler Zodyak insanı denilen anatomik haritaları anlayabilmek adına astrolojiyi çok iyi bilmeliydiler.İnsan vücudunun güneş,ay ve gezegenlerin konumlarından etkilendiğini düşünen dönemin bilim insanları hastalığın tanımı,ilerleyişi ve tedavi sürecini yıldız haritalarıyla birlikte inceliyorlardı.Nostradamus bu sebeple tıp fakültesine kayıt olmuştu fakat kısa bir süre sonra okuldan ayrılır.9 sene süren eğitimini tamamlamadığı gibi okuldan atıldığı ortaya çıkmıştır.Okul yönetimi okuldan atıldığına dair düzenlenmiş belgede Nostradamus’un isminin üzerine bir çizgi çekip ismin yanına “Eczacı Şarlatan” diye bir not düşerler.
Tıp eğitimi alanlar için o dönemde eczacılık tıpta başarılı olamayanların icra ettikleri alt sınıf bir meslekti.
Nostradamus,başka bir yerde mi eğitim gördü yoksa gerçekten tanrısal bir yetiye mi sahipti?Bu konu şaibeli olsa da 40 yaşının sonunda kehanetlerde bulunmaya başladığı biliniyor.Kahin,7280 adet kehaneti kaleme almıştır.Bunların bir çoğu Kehanetler ismini verdiği kitabında yer alır.Geriye kalan kehanetlerini de her yıl bir yenisini yazdığı almanaklarda görüyoruz.


Nostradamus’un giderek artan şöhreti, kral ve kraliçe ile yakınlığı diğer astrologları huzursuz etmeye başlamıştı.Astrologların Nostradamus hakkında yaptıkları ağır eleştirilerden yola çıkan uzmanlar kahinin günümüze ulaşan yıldız haritalarını incelerler.Nostradamus’un yıldız haritalarında gezegenleri defalarca yanlış evlere yerleştirdiğini görürler.Uzmanlar “Ay ve gezegenleri yanlış evlere yerleştiren bir astroloğun yereneğine kuşkuyla bakılması gerekir” derler.Yıldız haritalarında bu denli basit hatalar yapabilen Nostradamus’un kehanetlerini de araştıran uzmanlar sonunda Mirabilis Liber kitabına ulaşırlar.


Kitabın yazıldığı dönem avrupada savaş,hastalık ve felaketlerin yoğunluğundan insanlar kıyametin yaklaştığına dair bir inanca kapılırlar.Bu inanç öylesine yankı bulur ki antik kehanet hikayeleri dalga dalga yayılmaya başlar.Dünyanın sonunun yaklaştığına inan ve eli kalem tutan herkes kıyamet antolojileri hazırlarlar.Bu kitapların ilki ve en iyi bilineni Fransa’da yazılan Mirabilis Liber’dir.Latincesi de yazılan kitap tüm ortaçağ kehanetlerinin biraraya toplandığı bir kahenet koleksiyonunu andırır.Mirabilis Liber kitabı Nostradamus’un Kehanetler isimli kitabından 33 yıl önce yayınlanmıştır.Kitabın üzerinde 1524 tarihi yazıyor olsa da kitap 1522 de yayınlanmıştır.Hatta bazılarına göre kitabın derlemesini Nostradamus’un babası Jaume de Nostradame yapmıştır.
Araştırmacılar Nostradamus’un kehanetlerinden 139 tanesini Mirabilis Liber kitabından birebir kopya ettiğini ortaya çıkardılar.Diğer kehanetlerinde de Nero,Hannibal ,Sezar gibi spesifik tarihsel insanları kaleme almıştır.Tarihin tekerrürden ibaret olma özelliğini en iyi şekilde kullanan ve dönemindeki ortaçağ kehanetler derlemelerinden alıntılar yapan Nostradamus yaşadığı dönemde yakaladığı şöhreti günümüzde de korumaya devam etmektedir.

 

About the author

Hondorosa

1 Comment

Click here to post a comment

  • Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!