Merak Edilenler Yasam

KİTAPLAR DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR…LENİN

Romanov Ailesi

Kitap deyip geçmeyin.Bazen küçük bir kitap bir imparatorluğa diz çöktürebilir bazen ise dünya tarihinin değişmesine sebep olabilir.Bir kitap önce Avrupanın ideolojik haritasını,100 yıl sonra ise tüm dünyanın haritasını değiştirebilir mi? Küçük bir kitap, bir insanı motive edip o insana dünyayı değiştirebilme hırsı verebilir mi? Nikolay Çernişevski’nin ” Nasıl Yapmalı ”  isimli kitabı bunu başardı mı?

Nasıl Yapmalı

 

Tarihler 13 Mart 1881’i gösteriyordu.Rusya’da Çar II.Aleksandr, St Petersburg’a ordusunu yoklamaya gider.Daha önce kendisine birçok süikast girişimi olduğu için seyahetlerini II.Napolyon’un hediye ettiği kurşun geçirmez araba ile gerçekleştirmektedir.Dönemin iki büyük keşfi olan tabanca ve dinamit kullanımı Rusya’da çok yaygındı.Amatör süikastçilerin bir araya gelip süikast düzenlemeleri doğaldı.Üstelik çar,aylarca kış sarayında marangoz olarak çalışan bir süikastçinin saldırısından henüz yeni kıl payı kurtulmuştu.Bu saldırıda sarayda 11 kişi ölmüş 56 kişi yaralanmıştı.Çar,doğru zamanda yanlış odada bulunduğu için marangozun bombasından kurtulmuştu lakin bu sefer şanslı olmayacaktı.

Süikastçiler ilk olarak arabasına bomba attılar ancak çar yara almadı.Talihsizce arabasından çıktı ve tam o sırada atılan ikinci bomba ile yara aldı.Yaklaşık 300 yıldır Rusya’yı yöneten Romanov Ailesi birden dehşete kapıldılar.Bacakları parçalanmış olan Çar II. Aleksandr hemen kış sarayına taşındı.Burada ancak 90 dakika yaşayabildi.Çara süikast düzenleyen kişinin de bacakları parçalanmıştı ve onun da ömrü 90 dakika sonra sona erdi.Süikasti düzenleyenler Narodnaya Volya ” Halkın İradesi” isimli grubun üyeleriydi.Bu girişimlerinde amaçladıkları devrimi yaşatamadılar. Çar’ın ölümü hiçbir şeyi değiştirmedi lakin hareket devam edecekti.

Çarın yerine oğlu III. Aleksandr başa geçti.Yeni çar babasını fazla hoşgörülü buluyordu.Bu sebeple Rusya’ya babasından daha sert davranmaya karar verip, babasının kaderini yaşamamaya yemin etti.III.Aleksandr, sert bir mizaca sahipti.İri yapısı,uzun boyu ve iri cüssiyle korkutucuydu.İleride çar olacak oğlu II.Nikolay ise cılız yapılı bir çocuktu.Çar sürekli oğluna hakaret eder,ona “kız gibi” derdi.Tutucu ve sert mizacına rağmen III.Aleksadr dönemi Rusya’nın en dinamik dönemi olmuştur.Rusya hızla gelişiyor ancak Avrupanın aksine ülke çar tarafından koyu bir dikta rejimi ile yönetiliyordu.Halk rejimden bunalmıştı.

III. Aleksandr

 

Dikta yönetiminden kurtulmayı hedefleyenlerden biri de Aleksandr Ulyanov idi.Ailesi tarafından ” Sasha ” olarak anılan bu genç tarihin değişimine başlangıç olacaktı.Ulyanov ailesi Rusya’nın sıradan ailelerinden değillerdi.Rusya’da çok küçük bir devlet memuru grubu vardı.Bu grup zengin sayılmasalar da asillerle eşit konuma sahiptiler.Memur olan baba Ulyanov bir okul müfettişi idi.En büyük oğlu Sasha lakaplı Aleksandr ise entelektüel kişiliğe sahipti.Kolej ve üniversitede altın madalyalar almış çalışkan bir öğrenciydi.Katıldığı bir okul grubunda bomba yapmayı öğrenmişti.Yaptığı bombalar ile Çar III.Aleksandr’ı öldürmeyi planlıyordu.

Sasha Aleksandr Ulyanov

Tarihler 13 Mart 1887’yi gösteriyordu.Çar III.Aleksandr babasının ölüm günü anma törenine katılacaktı.Halkın İradesi Grubu bu törende çarı öldüreceklerdi.Çünkü gençler o döndm Karl Marx okumaya başlamışlardı.Ancak Marx, ” Devrim olabilecek son yer Rusya’dır ” diyordu.Bunun üzerine gençler en üsttekileri yok edersek korkuyla sistem dağılır ve ardından köylülerin ayaklanmasıyla yeni bir düzen kurulur diye düşünüyorlardı.Bu düşünceyle en başta bulunan çar ve diğer asiller ölmeliydi.Bunun üzerine yapacakları saldırıda ölü sayısını artırmak için etkili bir bomba hazırladılar.Ancak süikast girişimi haber alındı.Sasha Ulyanov ile birlikte grup elemanları tutuklandı.

III.Aleksandr, büyük bir özveriyle tutuklulardan pişman olmalarını ister.Pişman olanların cezalarını erteleyeceğini söyler.Anne Ulyanov oğlunun pişman olması için yalvarır ancak Sasha ” Cezamın ertelenmesini istemek prensiplerime aykırıdır,pişman değilim” der.Sasha idam edilir.Bu olay üzerine Ulyanov ailesinin küçük oğulları ” Birgün onlara bunun için bir ödeme yapacağım!Yemin ederim ” der.Bu yemini yapan kişi Vladimir Lenin’dir.

Vladimir Ilyich Ulyanov Lenin

Lenin,abisinin idamından önce devrimci mücadelenin içindeydi lakin hayranı olduğu sbisinin idamı Rus devrimci mücadelesini ateşlemişti.Sasha’nın idamı Lenin’i motive eden ilk olaydı.

Daha sonra Lenin abisinin yolundan gider.Yeraltı devrimci hareketlerine katılır.Bir yandan da Karl Marx okur.Fakat Lenin’i en çok etkileyen kitaplar Karl Marx’a ait değildir.O Nikolay Çernişevski’nin Kya Karen? ” Nasıl Yapmalı isimli kitabından çok etkilenir.Bir yaz tatilinde 5 kere okuduğu bu kitabın kahramanıyla adeta bütünleşir.Kitabın kahramanı oldukça özverili,kendini davaya adamış bir devrimcidir. Günde 32 km yol yürür,150 şınav çeker ve alkolden uzak durur.Lenin bilinçli olarak bu karakteri kendisine örnek alır.Bu romanın kendisini Marx’ın söylediği şeylerden daha fazla etkilediğini de sıkça dile getirir.

Rus Devriminin merkezinde çok kişisel bir çatışma yatmaktadır. Bu çatışma Lenin Ulyanov ile abisi Sasha Ulyanov’u  asan Romanovlar arasında geçer. Sonunda Lenin, Romanov ailesini tamamıyle yok edip kişisel intikamını almış olsa da dünya tarihinin seyrini de değiştirmiştir.Sizce bu seyrinde “Nasıl Yapmalı” isimli kitap Lenin’e rehberlik etmiş midir?

Romanov Ailesi

About the author

Hondorosa

Add Comment

Click here to post a comment