Yasam

Kadın Mucitler Ve İnanılmaz İcatları

Önemli icatlar sıralandığında, bu icatların mucitlerinin çoğunlukla erkek olduğunu görmekteyiz.Oysa hayatımızı kolaylaştıran icatların bazılarının kadın elinden çıktığını söylemeliyiz. İçlerinde Marie Curie gibi bilim insanı olup bunun yanında sanatla iç içe olan kadınlar,4 çocuk büyütmeye çalışırken bilim adına uğraş veren kadınlar var.Muhteşem zekaya sahip mucit kadınları sizler için inceledik.

Stephanie Kwolek : Kevlar 

Kimyacı olan Stephanie Kwolek, 1965 yılında çelikten 5 kat daha güçlü daha hafif bir malzeme icat etti.Onun buluşu olan bu madde ” Kevlar ” maddesi olarak bilinir.Bu madde kurşun geçirmez yelekler,vücut zırhları ve ev eldivenleri gibi ürünlerde kullanılmıştır. Kevlar malzemesi bunların yanında asma köprülerde,cep telefonlarında ve ocaklarda kullanılmaktadır.

Olga D. Gonzalez Sanabria : Uzun Ömürlü Pil

Porto Riko’lu bilim insanı Olga D. Gonzalez Sanabria, 1980’lerde uzun ömürlü piller üzerine çalışma yaptı.İcadı olan piller bugün Uluslararası Uzay İstasyonu  ( ISS ) için güç sağlamaktadır.

Grace Hopper : COBOL

Amerikalı bilgisayar bilimci ve ABD Donanma Amirali idi.Yazılı dili bilgisayar koduna çeviren derleyici icat etmiştir. Grace Hopper, “Böcek” ve ” Hata Ayıklama ” terimlerinin de mucididir.1959 yılında ilk modern programlama dillerinden biri olan COBOL’un gelişmesinde etkili olmuştur.

Mary Anderson : Ön Cam Sileceği

Mary Anderson, 1903 yılının kış mevsiminde New York’a bir seyahat yaptı. Seyahati esnasında şoförünün yağan karı temizlemek için camdan sarkıp ellerini kullandığını fark etti.Bu hareketiyle hem şoförünün hem kendi can güvenliğinin tehlikeye girdiğini gördü.Bunun üzerine 1903 yılında araba ön cam sileceğini icat etti.O dönem otomobil şirketleri cam sileceği icadıyla hiç ilgilenmediler.Bu sebeple Mary Anderson icadından faydalanamadan hayata veda etti.

Patsy Sherman : Scotchgard ( Deri Koruyucu )

Patsy Sherman Amerikalı bir kimyagerdir. 3M şirketinde çalıştığı esnada bir asistanın ayakkabısına florokimyasal kauçuk döktü.Kauçuğun ayakkabı derisine hiç zarar vermediğini ve koruduğunu gördü.Bunun üzerine araştırma yaparak scotchgard maddesini icat etti.

Alice Parker : Merkezi Isıtma Sistemi 

Parker, 1919 yılında gazla çalışan bir merkezi ısıtma sistemi tasarladı.Tasarımı hiçbir zaman kullanılmadıysa da icadı bugünkü modern merkezi ısıtma sistemine ilham vermiştir.

Anna Connelly : Yangın Merdiveni

Yaşamı hakkında fazla bilgiye sahip olunmasa da 1887 yılında icat ettiği yangın merdiveni modlinin patentini aldığı için ismini bilebiliyoruz. Anna Connelly’nin icat ettiği merdiven,bugün binalarda kullanılan modern yangın merdivenlerine öncülük etmiştir.

Mary Phelps Jacop ( Caresse Crosby ) : Sütyen

Mary, 19 yaşındayken elbisesinin altına bir korse giymişti.Giydiği korsenin dışarıdan belli olduğunu ve kötü bir görüntü sergilediğini farketti. Bunun üzerine korseyi çıkarıp göğüslerine iki mendil yerleştirip,mendilleri kurdele yardımıyla birbirlerine tutturdu.İşte Mary’nin acilen bulduğu bu çözüm ilk sütyenin ortaya çıkmasını sağladı. Mary Phelps Jacop, 1914 yılında sütyenin patentini alacak ismini kadın mucitler arasına yazdırmış oldu.

Dr. Maria Telkes : Güneş Enerjisi Sistemi

Bir fizikçi olan Telkes, güneş enerjisi teknolojisi üzerine çalıştı.1947 yılında mimar olan Eleanor Raymond ile birlikte Dover House’a enerji sağlamak için termoelektrik enerji jeneratörü icat etti.

Tabitha Babbitt : Daire Testere

Esasen tekstil işiyle uğraşıyordu.İki erkek tarafından kullanılan geleneksel testereyi inceleyip bunu dairesel bir düzenekle yapabileceğini düşündü.1813 yılında bir portatip testere hazırlayıp aleti bir tekerleğe bağlayarak çalıştırmıştır.

Bette Nesmith Graham : Sıvı Düzeltici

Bette bir sekreterdi.Belgelerde yaptığı yazım yanlışlarını düzeltmek içi,n beyaz bir boya kullanmayı denedi.Kullandığı bu yöntem işe yarayınca formülünü geliştirmek için çalıştı.Birkaç yıl çalıştıktan sonra 1958 yılında ” Liquit Paper ” ismini verdiği icadının patentini aldı.Buluşunu 1979 yılında 47,5 Milyon Dolar karşılığında Gilette Corporation’a sattı.

Marion Donovan : Bebek Bezi

Marion, 1946 yılında su geçirmez bir bebek bezi yapabilmek için evinin banyosundaki banyo perdesini kullanmıştır.1949 yılında icadını geliştirerek patentini aldı.Buluşunu daha sonra Keko Corporation’a 1 Milyon Dolar karşılığında satmıştır.

Ada Lovelace : Bilgisayar Programı

Lord Byron’ın kızı olan Ada King Noel, başarılı bir matematikçiydi.Ada, Countess Lovelace ve Charles Babbage ile Londra Üniversitesi’nde birlikte çalışmıştır.Makineleri matematiksel algoritmalar kullanarak programlamanın bir yolunu geliştirdi.Böylelikle Ada Lovelace ilk bilgisayar programının mucidi olarak tarihe geçmiştir.

Hedy Lamaarr : WI-FI

Hedy Lamarr, çok meşhur bir Holywood yıldızı olmasının yanında aynı zamanda bir bilim insanıydı. II.Dünya Savaşı sırasında George Antheil ile beraber torpidoların rotadan çıkmasını önlemek için bir telsiz yönlendirme sistemi icat etmiştir.Hedy Lamaar’ın icat ettiği alet, imkansızlıklar nedeniyle 1962’ye kadar kullanılmamıştır.Ünlü yıldızın icadı bugün kullanılan WI-FI ve Bluetooth’un gelişmesine öncülük etmiştir.

Margaret A. Wilcox : Araba Isıtıcısı

Margaret A. Wilcox, 1893 yılında ilk otomobil ısıtıcısını icat etmiştir.Buluşu kış mevsiminde otomobilleri ısıtan modern ısıtıcılar için temel olmuştur.

Teodora Stephens : Saç Maşası

Teodora Stephens, Afrikalı Amerikalı bir kuafördü.1980 yılında kadınların saçlarını bukle yapabilen sıcak bir demir icat etmiştir.Bugün kadınların saçlarını bukle yapmak için kullandıkları maşalar Teodora Stephen’in buluşudur.

Maria Beasley : Kurtarma Botu

Maria Beasley, 1882 yılında güvenli bir sal hazırlamıştır.

Josephine Cochrane : Bulaşık Makinesi

Josephine, bulaşıkların elle yıkanmasından daha hızlı ve yıkanacak eşyaların kırılma olasılığı daha düşük bir makine tasarladı.Tasarladığı makinenin patentini alarak bir fabrika açtı.

Dr. Shirley Ann Jackson : Çağrı Bekletme Sistemi

Dr. Shirley Ann Jackson, Teorikfizik üzerine doktora yapan ( M.I.T ) ilk Afrikalı Amerikalı kadındır.1970’lerde yaptığı araştırma ile ilk çağrı bekletme ve arayan kimliği gösterme özelliğini bulmuştur.Çığır açan bu buluşu ile bugün kullanmakta olduğumuz akıllı telefonların gelişmesini sağlamıştır.

Giuliana Cavaglieri Tesoro :  Ateşe Dayanıklı Kumaş

Polimer,organik kimyager olan  Giuliana Tesoro’nun 125’ten fazla patenti bulunmaktadır.En bilinen icadı ateşe dayanıklı kumaştır.

Elizabeth Magie : Monopoly

Monopoly oyununu bulmuştur.Bu oyunu oynarken kapitalizmin sorunlarını göstermek istedi.Oyunu ilk yaptığında ismini “Landlords Games” koymuş ve 1924 yılında patentini aldı.Daha sonra oyunu Parker Brothers’a sattı.PB şirketi oyunu 1935 yılında şimdiki haliyele Monopoly ismiyle satışa sundu.

Margaret Knight : Kağıt Poşet

Margaret bir kağıt poşet fabrikasında çalışıyordu.Fabrikanın ürettiği poşetlerin kullanımını inceledi.Kadınların poşetleri kullanırken altlarını mektup zarfı şeklinde katladıklarını fark etti.Bunun üzerine kadınları bu zahmetli işten kurtarmak için altı düz kağıt poşetleri icat etti.

Martha Costan : İşaret Fişeği

Martha Costan dört çocuk annesiydi fakat bu bilim adına çalışmasını engelleyen bir durum değildi.Costan, denizcilikte kullanılan ( Costan Flare ) işaret fişeğini icat etti..

Ruth Graves Wakefield : Çikolotalı Kurabiye

Kendisine çikolatalı kurabiyenin muciti diyebiliriz.

Ruth Handler : Barbie Bebek

Kız çocuklarının oynamaktan asla vazgeçemdikleri ” Barbie ” bebeğin mucididir.

 

 

About the author

Hondorosa

1 Comment

Click here to post a comment

  • Some really great content on this site, regards for contribution. “When he has ceased to hear the many, he may discern the One – the inner sound which kills the outer.” by H Hahn Blavatsky.