Yasam

JÜL SEZAR OLMAK

Sezar,dünya tarihinin bilinen en büyük liderlerinden biridir.Yaşadığı dönemde Sezar,senato tarafından hiç sevilmezdi.Senato onu Roma Cumhuriyeti’nin düşmanı bir diktatör,bir tiran olarak anıyordu.Bir diktatör,bir imparator yada bir tiran olarak anılsa da biz Sezar’ı Sezar yapan özellikleri inceledik.

İlk olarak doğumu ile başlayalım.Sezar’ın doğumu annesinin karnı kesilerek gerçekleştiği için bugün sezeryan doğum olarak anılan doğum şekline ismini vermiştir.

O dönemde Rubikon Nehri’ni askerleriyle geçen kim olursa olsun bu hamle Roma’ya savaş açmak olarak adlandırılırdı.Sezar Rubikon’u geçerek Roma’ya savaş açmış ve diktatörlüğe ilk adımını atmıştı.Onun bu hamlesi literatüre “Rubikon’u geçmek” terimini kazandırmıştır.Bu terim herşeyi göze almak,gemileri yakmak gibi ifade edilebilir.Mussolini,Sezar’ın Rubikon’u geçmesinden çok etkilenmiştir. Faşist lider kraldan yönetimi devralınca temsili olak Rubikonu geçmiş ve Duçe devrini başlatmıştır.

Sezar,lider olması yanında hatip ve yazardı.Halka hitabı coşkulu ve etkileyiciydi. Bugün siyasi liderlerin seçim propagandalarındaki gösterileri,her yere parti bayraklarıyla birlikte resimlerini asmaları ilk kez Sezar’ın uyguladığı bir yöntemdi.Sezar bununla kalmamış halkına onları kimin yönettiğini hatırlamaları için her yere heykellerini koydurtmuştur.

Sezar,halkını nasıl eğlendireceğini iyi bilen bir liderdi.Roma’da düzenlediği gösteriler ve gladyatör turnuvaları onun kontrolündeydi.

Sezar,döneminde kullanılan eski zaman kavramını değiştirip 365 günlük sistemi kullanmıştır.Sezar yaşadığı dönemde zamanı da değiştirmiştir diyebiliriz. Daha sonraki yıllarda bu takvim biraz daha değiştirilmiş olup Sezar’a ithafen doğduğu ay olan Temmuz ayına ismi verilmiştir.July  ismi Julius’tan gelmektedir.

Sezar’ın toplantılarda ve gösterişli askeri geçitlerde yanından ayırmadığı bir kölesi vardı.Bu kölenin tek görevi Sezar’a “ Unutma Sezar sen bir insansın “ demekti.

Sezar ilerleyen yıllarda çoğu erkeğin muzdarip olduğu bir problem yaşadı.Sezar’ın ssçları dökülüyordu.Özellikle başının üst kısmı iyiden iyiye seyrekleşmişti.Bu sebeple özel toplantılarda takması gerekli olan defne yapraklarından oluşan tacı,saçındaki seyrekliği kapattığı için hergün kullanıyordu.

Sezar düzenlenen bir süikast ile hayatını kaybetmiştir.Toplantı isteği sunan yirmiye yakın senato üyesi tarafından hançerlenerek öldürülmüştür.Öldüğünde üzerinde 23 hançer yarası olduğu görülmüştür.

Sezar’a süikast planlayıp hançerleyenlerden biri,kendisine en yakın isim olan Brütüs idi.Brütüs,Sezar’ın uzun yıllar metresliğini yapmış bir kadının oğluydu. Sezar’ın ölürken söylediği varsayılan “Et tu Brute” “Sende mi Brütüs” sözü aslında Sezar’a ait değildir.Bu söz Shakespeare’nin “Julius Sezar” isimli oyununda Sezar’ın söylediğini varsayarak kaleme aldığı bir sözdür.Bu sözün Sezar’a ait olduğuna dair tarihsel bir kayıt yoktur.Sezar’ın söylediği en bilinen sözü “Veni Vidi Vici “ yani “ geldim,gördüm,yendim” dir.