Merak Edilenler

İLHAM KAYNAĞI OLAN SANATÇILAR

Bu yazımızda kişisel başarılarına ek olarak yaşam tarzları,oyunculukları ve fiziksel özellikleriyle başka sanatçılara ilham kaynağı olan iki kadın sanatçıdan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere eski dönemlerde Holywood denilen sihirli dünyanın bir okadar gizli mottoları vardı.Kadın oyuncular için bu motto adeta “ Holywood Çirkinleri Sevmez” başlığı altında listelenmişti.Güzel ve yetenekli olan oyuncular Holywood’a adım atabilmek için birbirleriyle yarışıyorlardı.Bu yarışta kazanmak için Holywood bitiş çizgisi değildi elbette.Orası daha büyük daha çetin yarışların hatta kıyasıya sürecek savaşların arenasıydı.Bu arenada başarılı olduğu kadar arenayı ele geçirmiş savaşçılardan biriydi Mae West.

Mae West

 

Mae West 1893 yılında New York’ta dünyaya geldi.İlk önceleri Brooklynde vodvil gösterilerinde kendini gösterdi.Sonra yıldızı parlayan oyuncu Holywood’a transfer oldu.Artık 1930’ların cinsellik sembolüydü.Cesur tavırları ile birlikte oyun yazarlığında kalemini cesurca kullanabilen yetenekli bir kadındı.Oynadığı oyunları kendisi yazıyordu.

Mae West’in oyunculuk kariyerinden bahsetmek yerine oyuncunun başka sanatçılara neden ilham verdiğinden bahsetmek istiyoruz.
Mae West, vücut hatları ile sahnelerde göz alan çekici bir kadındı.Vücudunu nasıl kullanacağını iyi biliyordu.Dönemin sanat anlayışına tezat rol yapıyordu.1927 yılında aşırı sexy tavırla sergilediği bir rol için “ahlaksızca rol yapmak “ suçu ile yargılanmış 10 günlük hapis cezası almıştı.Elbette bu ceza Mae West’in yükselişini engelleyememişti.Onun cinsellik konudaki cesareti sanatçılara ilham verdi.
Eleştirmen olan George Jean Nathan yazılarında Mae West için “ Libido Heykeli “ terimini kullanıyordu.
Ünlü ressam Salvador Dali 1937 yılında Mae West’ten ilham alarak “ Mae West’s Lips Sofa” ismini verdiği bir çalışma sergiledi.Bu çalışmada Mae West’in portresi şeklinde hazırlanan bir odada Mae West’in dudakları bir kanepe şeklinde hazırlanmıştı.
Ünlü İngiliz grup Beatles “Sgt.Pepper’s Lonely Hearts Club Band “albümlerinin kapağında West’e yer vermek istediler.West kapağın tasarımını inceledi ve birçok ünlü ile aynı karede yer alacağı bu kapak teklifini geri çevirdi.Benim “yalnız kalpler klübünde ne işim olabilir ?” diyerek red ettiği teklifi Beatles’tan gelen özel mektuplardan sonra kabul etti.Beatles’ın tüm albümleri içinde hazırlanan en pahalı albüm kapağı da Sgt.Peppers Lonely Hearts Clup’a aittir.
II. Dünya Savaşı sürmektedir.Askerler için en büyük moral,oyuncuların yaptıkları moral ziyaretleridir.Birçok Holywood starı askeri ziyaretlerde bulunur fakat askerler için Mae West’in yeri başkadır.
Amerika Birleşik Devletleri Donanması ve pilotlarının kullandığı şişme can yelekleri Mae West’in vücudunu andırdığı için bu yeleklerin ismi Mae West olarak değiştirilir.Webster’s New İnternational Dictionary ikinci baskısında askeri ekipmanın ismi “maewest” olarak kayıt edildi.Amerikalı askerler Mae West’i andıran twin turreted combat tanklara da mae west derler.
Mae West Amerika’daki yaşama ilham kaynağı olmaya devam ediyordu.1915 yılında İsveçli cam ustası Alexander Samuelson Coca Cola için yeni bir şişe tasarlar.Kakao çekirdeğinden esinlenerek yapılan bu şişe o zamanlarda moda olan bir eteği andırdığı için şişeye “hobbleskirt” şişesi denir.1920 yılında bu şişe sanatçının vücudunu andırdığı için tüm dergilerde “Mae West “ şişesi olarak yer verilir.
Paraşütçülükte bir paraşüt arızası olan süspansiyon çizgilerinin ana hattı ikiye bölmesiyle ortaya çıkan görüntüye de “Mae West Lineover” arızası ismi verilir.Çünkü bu arıza ile ortaya çıkan görüntü paraşütü dev bir sütyen şekline sokar.Bu da Mae West’i hatırlatır.
1936 yılında yapılan bir araştırmada en çok kazanan sanatçılar listesinde Mae West ilk sırayı almıştır.İkinci sırada meşhur “ Lili Marleen” şarkısını söyleyen sanatçı Marlene Dietrıch yer alıyordu.
Bir söylentiye göre Mae West erkek arkadaşının yaşadığı Rossmore Ave’de yeralan Ravenswood apartmanına sıkça ziyaret eder.Bu durum apartman yönetimini rahatsız eder ve yönetim West’e giriş yasağı koydurur.Bunun üzerine Mae West binayı tümden satın alır.Bu arada Ravenswood Apartmanında oturan birçok ünlü sanatçı da vardır.Clark Gable bu sanatçılardan biridir.
Bahsedeceğimiz ikinci kadın sanatçımız: Hedy Lamarr
1914 yılında Viyana’da doğdu.Asıl adı Hedwig Kiesler olan Hedy yahudi asıllı bir ailenin çocuğuydu.İsviçre’de yatılı okulda okudu.Eğitimi sırasında İngilizce,Almanca,italyanca ve Macarca öğrendi.Bu dilleri fonetik olarak yazabiliyordu.Bu yeteneği onun doğuştan üstün bir zekaya sahip olduğunun bir belirtisiydi.
Hedy,kötü bir evliliğin sonunda Londra oradan Amerika derken şansını Holywood sahnelerinde denedi.
1933 yılında “Ecstasy” isimli filmde oydadı.Bu filmde cinsel içerikli bir sahneyi cesurca çıplak olarak canlandırdı.”İlk çıplak kadın” olarak sinema tarihine ismini yazdıran Hedy,sonraki evliliğinde bu sahnelerden kurtulmak ister.Film kopyalarını toplatmak için elinden geleni yapar fakat başarılı olamaz çünkü filmin kopyaları tüm dünyaya yayılmıştır.Hatta Benito Mussolini’nin özel arşivinde filmin orjinal bir kopyasının yer aldığı söylenir.
Hedy Lamarr yıllar sonra “Kasablanka” filminin başrol teklifini red etmiş olmanın hayatının en büyük pişmalığı olduğunu açıklar.
Hedy Lamarr bir bilim insanıydı.Sanat hayatının yanında bilim cemiyetlerinde de boy gösteren Lamarr,George Antheil ile beraber çalışmalar yaptı.
George Antheil, bir müzisyendir ve sahnesinde müziği armonik uyumsuzlukla birleştiren bir tarz geliştirmişti.Hedy Lamarr,Geroge ile beraber II.Dünya savaşı sırasında donanma için torpidoları uzaktan kontrol eden frekans atlatmalı bir icat geliştirirler.İcatlarının patentini aldılar fakat donanma bu icatı kullanmadı.Oysa Hedy bugün bilinen ismiyle WIFI,Bluetooth ve ordu savunma uydularında kullanılan sistemi icat etmişti.
1959 yılına gelindiğinde Vietnam Savaşında kullanılan dronları kontrol etmek için Hedy’nin buluşu geliştirilmiştir fakat buluşun patent süresi zaman aşımına girdiği için Hedy bu buluşundan faydalanamadı.Buluşun bugünkü tahmini değeri 300 Milyar Dolar ve Lamarr’ın devletten aldığı 300 Dolarlık sosyal güvenlik maaşıyla kıyaslanmayacak bir rakam.
Hedy Lamarr sıradışı yaşamı ve üstün zekasıyla çizgi roman sanatçılarına ilham olmuştur.Batman serisindeki “Cat Women” Lamarr’dan ilham alınarak çizilmiştir.
1940 yıllarında plastik cerrahlara başvuran kadınların doktorlara olmak istedikleri kadın profili olarak en çok gösterdikleri kadın fotoğrafı Hedy Lamarr’a aittir.
Bununla birlikte Hedy Lamarr, 1998 yılında Corel IDRAW ürünün kapağında kendisine ait fotoğrafını kullandığı için Corel.Corp firmasına dava açmıştır.
Aradığı mutluluğu bir türlü bulamayan zeki sanatçı 6 kere evlenmiştir.
Güzel olmanın yanında bilim insanlarına has nitelikli bir zekaya sahip olan Hedy Lamarr,Uluslararası Buluş Sahipleri Onur Listesinde yer almayı başarabilen tek oyuncudur. Holywood sinema tarihine ismini altın harflerle yazan Hedy Lamarr’ın oturduğu tahtı devralmak biraz zor.Oyuncu olmak ve üstüne bir de bilim insanı olabilecek zekaya sahip olmak sanıyoruz ki her insana bahşedilen bir lütuf değil.

About the author

Hondorosa

1 Comment

Click here to post a comment

  • Hi there very cool blog!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds additionallyKI am glad to seek out numerous useful info here in the submit, we need work out extra strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .