Yasam

FORD VE FERRARİ’NİN İLK YARIŞI

Sanayi devriminin mihenk taşlarından Ford ailesi,1963 yılında gözünü Enzo Ferrari’nin şirketine dikmişti.Heny Ford II ,Ferrari şirketini satın almak ister fakat Enzo Ferrari şirketini kimseye satmayacağını belirtir.Bu durum karşısında gururu kırılan Ford,Ferrari’yi geride bırakmak için hazırlıklara başlar.Ford ekibine “Parasını hiç hesaplamadan bana Ferrari’yi yarışlarda alt edecek bir otomobil tasarlayın” diye talimatta bulunur.Ekip yerden yükseliği 40 inç olduğu için ismini buradan alan GT40 modeli tasarlarlar. Ford bu modeli ile Ferrari,nin iddialı olduğu Le Mans yarışlarına katılır.1965 yılı yarışlarında GT40,Lola şasi,Ford motor ve Collotti diferansiyeli ile muhteşem bir yarış arabası olarak pistteki yerini alır.Lakin Ford ekibi,Ferrari ekibine karşı bir galibiyet kazanamaz.

Bu arada Ford’un ürettiği bu yarış otomobillerinin yol versiyonu olarak 29 adet üretililir.Bu yol otomobillerini sadece Ford çalışanları satın alır.Fiyatı ise 5000 dolardır.Bir söylentiye göre zorla satın aldıkları bu arabaları birkaç yıl saklamayı akıl etmiş olan yöneticiler daha sonra GT40 yol versiyonu otomobillerden küçük servet edinmişler.

Ford Gt40,1965 yılındaki yarışta süspansiyon ve vites aralıkları problemi yaşadığı için istenilen başarıyı Heny Ford II ‘ye sunamaz.Bu durum Ford’u iyiden iyiye hırslandırır.GT40 ‘ı bir yıl sonra modifiye edilmiş haliyle yarışa sokar.1966 yılında Ford, Le Mans yarış tarihinde efsane sayılan zaferini alır.Ford ekibinin yarış otomobilleri 1.lik aldığı gibi 2. ve 3. gelen otomobiller de Ford’a aittir.Sonunda Henry Ford II  amacına ulaşmanın verdiği keyifle markasıyla gurur duyar.

Ford 1966 başarısının 50. yılında Le Mans’a geri dönmüştür.Bu dönüşü için hazırlanan videoyu Ford hayranlarına sunuyoruz.