Yasam

Dünyanın En Zengin Kadınları Ve Servetleri

Dünyanın en zengin insanlarının yer aldığı listelerde, kadınlar sahip oldukları servetleriyle birçok erkeği geride bırakıyorlar.Kazançlarının yıl içinde değişkenlik göstermesine bağlı her yıl değişen bu listelerin son halini sizler için inceledik.Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan kadınları ve sahip oldukları serveti görünce şaşıracaksınız.

1 – Alice Walton

Wal- Mart‘ın kurucusu Sam Walton’ın kızı olan Alice Walton sanata düşkünlüğü ile tanınmaktadır.Kendi özel bir sanat koleksiyonu bulunan Walton dünyanın en zengin insanlarının yer aldığı listede birinci sırada yer almasa da dünyanın en zengin kadınları listesinde birinciliği sahiplenmiştir.Kişisel serveti 46 Milyar Dolar

2- Francoise Bettencourt Meyers

L’Oreal‘in sahibi Liliane Bettencourt’ın kızıdır.Annesinin vefatı üzerine şirketin başına geçmiştir.Bir yazar olan Francoise Bettencourt üç kitap yayınlamıştır.Kitaplarından bir tanesi mitolojik yunan tanrıları hakkındadır.Kişisel serveti ile Avrupa’nın en zengin kadını olan Bettencourt dünyada ikinci sıradadır.Kişisel Serveti 42,2 Milyar Dolar.

3-Susanne Klatten

Erkek kardeşi ile birlikte BMW hisselerinin yarısına sahip olan Klatten ayrıca bir ilaç firmasının da sahibidir.Almanya’nın en zengin kadını olan Susanne Klatten boş zamanlarını sadece ailesi ile değerlendiriyor.Kişisel serveti 25 Milyar Dolar.

4- Jacqueline Mars

Şeker ve çikolata imparatoru Forest Mars’ın kızı olan Jacqueline Mars’ın kişisel serveti 23,6 Milyar Dolar.

5 -Yang Huiyan

Country Garden Group kurucusu Yeung Kwok Keung’un kızı olan Yang Huıyan 2007 yılında babasının şirket hisselerini kndisine devretmesiyle dünyanın en genç milyarder kadını olmuştur.Hisseleri devraldığındaki serveti 4,9 Milyar Dolar iken şuanki serveti 21,9 Milyar Dolar.

6- Laurene Powell Jobs

Apple İnc‘in kurucusu Steve Jobs’ın vefatının ardından kocasının hisselerini devralan Laurene Powell Jobs’ın kişisel serveti 18,8 Milyar Dolar.

7- Gina Rinehart

Rinehart Hancock Prospecting’i devraldığında Şirketi genişletmek için uğraştı.On yıl boyunca şirketin genişlemesini denetlerken demir cevherinin artışından kar elde edip holdingi büyüterek milyarderler arasına girdi.Madencilik endüstrisi dışında alanlara yatırım yaptı.Avustralyalı iş kadını 2012 de en zengin kadınlar listesinde birinci sıradayken şuanki kişisel serveti 17,4 Milyar Dolar

8- İris Fontbana

Kocasının vefatı üzerine tüm işlerin başına geçen İris Fontbana, dünyanın en zengin Şili asıllı kadındır.Yaşına rağmen holdingte ( Antofagasta Plc ) aktif görev alan Fontbana’nın güzelliği de dikkatleri üzerine çekiyor.Kişisel serveti 16,3 Milyar Dolar.

9- Abigail Johnson

Dedesi Edward C. Johnson tarafından kurulan Fidelty Investment ( FMR ) ‘ın başkanı ve CEO’sudur.2016 yılında 45.000 çalışanlı Fidelty kontrolünü üstlenen Abigail Johnson’un kişisel serveti 15,9 Milyar Dolar.

10 – Charlene de Carvalho- Heineken

Dünyanın en büyük ikinci bira üreticisi Heineken İnternational‘ın %25 hissesinin sahibi olan Charlene de Carvalho Heineken İngiltere’nin en zengin kadınıdır.Kişisel serveti 15,8 Milyar Dolar.

11- Blair Parry Okeden _ 13 Milyar Dolar

12- Savitri Jindal _ 8,8 Milyar Dolar

13- Katharine Rayner _ 8,7 Milyar Dolar

14- Margaretta Taylor _ 8,7 Milyar Dolar

15- Massimiliana Landini Aleotti _ 7,9 Milyar Dolar

16- Zhou Qunfei _ 7,8 Milyar Dolar

17- Wu Yajun _ 7,7 Milyar Dolar

18- Pauline MacMillan Keinath _ 7,4 Milyar Dolar

19- Christy Walton _ 7,3 Milyar Dolar

20- Carrie Perrodo _ 7,2 Milyar Dolar

21- Eva Gonda de Rivera _ 7,1 Milyar Dolar

22- Pollyana Chu _ 7 Milyar Dolar

23- Sandra Ortega Mera _ 6,9 Milyar Dolar

24- Chan Laiwa _ 6,8 Milyar Dolar

25- Ann Walton Kroenke _ 6,6 Milyar Dolar

26- Kirsten Rousing _ 6,6 Milyar Dolar

27- Acharya Balkrishna _ 6,3 Milyar Dolar

28- Antonia Johnson  _ 6,3 Milyar Dolar

29- Maria Elizabeth Schaeffler Thumann _ 6,3 Milyar Dolar

30- Maria Asuncion Aramburuzabala _ 5,9 Milyar Dolar

 

 

About the author

Hondorosa

1 Comment

Click here to post a comment