Merak Edilenler

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ YOLLARI

Araştırmalara göre dünyanın en tehlikleli yolları genellikle dağ yamaçlarına yapılmış olan yollar olarak karşımıza çıkıyor.Bu yollar şuan macera tutkunları için en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor.Bu yolları sizleri için araştırdık.Dünyanın en tehlikeli yollarından birinin ülkemiz Türkiye‘de bulunduğunu belirterek yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

1- Derebaşı Virajları ( Türkiye – Trabzon )

Yapılan araştırmalara göre dünyanın en tehlikeli yolları listesinde ilk sırada Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde yer alan Derebeaşı Virajları yer almaktadır.Of- Çaykara- Bayburt D 915 nolu kara yolu üzerinde yer alan Derebaşı Virajlarını listede ilk sıraya getiren şey ise yolun sadece turistik amaçlı kullanılmayıp, hali hazırda insanlar tarafından kullanılıyor olmasıdır. Virajlar 3035 m yükseklikteki Soğanlı Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır

1916 yılında Ruslar tarafından yapılan yol 106 kilometre uzunluğunda olup, 29 keskin virajdan oluşmaktadır.Yolların kenarlarında herhangi bir korkuluk yoktur.Yerli halk için çok önemli bir güzergah olan yolun düzeltilmesi yada herhangi bir işlem için ağır makinelerin kullanılması engellenmiştir.Yolun orijinal görüntüsünü bozmamak için hiçbir müdahaleye izin verilmeyen eski ismiyle Manat Virajları maceraseverlerin ziyaretini bekliyor.

2- Skardu Yolu ( Pakistan – Gilgit )

Pakistan’da yer alan bu dağ yolu deniz seviyesinden 4.900 metre yükseklikte Gilgit’deki Karakoram Otoyolundan başlamaktadır. İndus Nehri devam eden tehlikeli yol Skardu İlçesi’ne bağlı 7.300 metre yükseklikteki bir kasabada son buluyor.Yol 1982 yılında Pakistan Ordu Mühendisleri ve Çinli mühendislerle birlikte inşaa edilmiştir.

3- Kuzey Yungas Yolu ( Bolivya – Yungas )

Kuzey Yungas Yolu, Bolivya’nın Yungas bölgesinde La Paz’ın Coroico kentinden başlayıp 35 mil kuzeydoğuya doğru ilerlemektedir.2006 yılında bu yolda yılda 200 – 300 yolcunun hayatını kaybettiği belirtilmiştir.Bu sebeple ” Ölüm Yolu ” olarak da bilinmektedir.Araçların düşme tehlikesi geçirebilecekleri yerlerde işaretler bulunsa da kazalara engel olamamaktadır.

Bulunduğu coğrafi iklim kuşağına göre yağmur ve sisin yoğun olduğu ülkede yol çamur yığınına dönüşmektedir.Sis olduğunda da görünebilirlik neredeyse imkansızdır.Yaz aylarında yağmurun olmadığı aylarda da toz ve kayalar görüşü sınırlandırır.

4- St. Gotthard Geçidi ( İsviçre )

St. Gotthard Geçidi, İsviçre Alpleri’ndeki 2 ana yoldan biridir.Orta Çağ’dan beri kullanılan yol İsviçre tarihinde önemli bir rol oynamaktadır.Yolda çit yada korkuluk bulunmamaktadır.

5- Thun Gölü Yolu ( İsviçre )

 

Yol, tehlikeli kayalık dağ alanında uzanmaktadır.Yolun sonundaki göl manzarasını izleyebilmek için virajları,tünelleri,yamaç ve kemerleri geçmek zorundasınız.Yol boyunca size eşlik eden sakin gölün tarihi ise sırlarla doludur. II. Dünya Savaşı sonrasında İsviçre Hükümeti kullanılmamış ordu mühimmatını Thun Gölü’ne atmıştır.Gölün içindeki mühimmatın yaklaşık ağırlığının 3.000 ton olduğu belirtilmiştir.

6- Zoji La Dağ Geçidi ( Hindistan )

Zoji La ,Ladakh ve Keşmir Vadisi arasında yer alır. 11.575 fit yükseklikte bulunan geçit çok dardır.İki otomobilin geçebilmesi hemen hemen mümkün değildir.Bu sebeple yol genellikle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin kullandığı bir yol haline gelmiştir.Yolunuz buraya düşerse ineklerin yoldan geçmesini beklemek zorundasınız çünkü yolu kullanma önceliği onlara aittir.

7- Hana Otoyolu ( Hawaii )

Hawaii’de yer alan bu dar yol Maui’de 60 köprüyü birbirine bağlamaktadır.Bu dağ köprülerini tropik yağmurlar,toprak kaymaları ve rüzgarlar yıkmaktadır.Yolunuz buraya düşerse özellikle Kasım ve Mayıs ayları arasında Alaska’dan gelen balinaları denizde izleyebilirler.Yol boyunca bambu ormanları,şelaleler ve tropik cennete ait tüm güzellikler doğal olarak seyrinize sunulacaktır.

8 – Guoliang Tüneli ( Çin )

 

Guoliang Tüneli, 1970 ‘li yıllarda civar köylerde yaşayan insanlar tarafından dağ oyularak yapılmıştır.Son derece karanlık olan tünel,tehlikeli yolun en güvenli yeridir.Tehlikeli yol çok dar olduğu için dikkatli ve yavaş ilerlenmesi gerekiyor.

9 – Passage du Gois ( Fransa )

Fransa’da Noirmouter Adası’na gidebilmek için gemiye binmeniz gerekliydi.Fakat adaya gidişi sağlayan yeni bir yol yapıldı. Passage du Gois yolu,otomobiliyle adaya gitmek isteyenlerin kullandıkları bir yol fakat yol, günde birkaç saat kullanılabiliyor.Suyun hızla yükseldiği ana denk geldiğinizde kendinizi denizin içinde bulmanız mümkün.Bu tehlikeden kurtulmak için yol boyunca birkaç kurtarma kulesi inşa edilmiş.Bu arada kurtarma kuleleri sadece insanlar için inşa edilmiş.Suyun yükseldiği an kendinizi kurtarsanız da otomobiliniz için bu mümkün değil.

10 – Taroko Gorge Yolu ( Tayvan )

Tayvan’da yer alan Taroko Gorge yolunda ilerlediğinizde birçok coğrafi olayı yaşamanız mümkün.Tayfunlar,su çarpmaları ve toprak kaymaları yol boyunca gerçekleşebilir.Bunun yanında şelaleri izleme şansınız olsa da sismik sarsıntılar keyfinizi kaçırabilir.

11- Himachal Pradesh Yolu ( Hindistan )

Yol genellikle kar engelleri yüzünden kapalıdır.Bu yolu tırmanırken iklim değişikliklerini hissetmeniz mümkün.Yolun sonunda Himalaya Dağları’nın sunduğu eşsiz manzarayı da görebilirsiniz.Tehlikeli yolu aşıp sonuna geldiğinizde Spiti Bölgesi insanlarıyla tanışabilirsiniz.Onlar kültürel özelliklerini koruyan Tibetliler olarak biliniyorlar.

12- Paso de Los Caracoles ( Şili – Arjantin )

İspanyolca “salyangoz yolu ” anlamına gelen Paso de Los Caracoles keskin dönüşleri sebebiyle salyangoz kabuğunu andırır.Yılın çoğu zamanı karla kaplı olan yol yinede her zaman trafiğe açıktır.

13- Atlantik Yolu ( Norveç )

Atlantik Yolu, Ulusal Turist Güzergahı ve kültürel miras alanı olarak belirlendiği için dalgaları andıran yol her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.Yol boyunca Atlantik Okyanusu’nun muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Dalgalar arada yükselip otomobilinizi kaplayabilir dikkatli olun.

14- Col de la Bonette ( Fransa )

Col de la Bonette, Fransız Alpleri’nin en yüksek dağ geçididir.Yol keskin ve ani virajlarla doludur.Yukarı tırmanırken bu virajların sinir sistemini bozduğu düşünülmektedir.Bisikletçilerin en çok sevdikleri yol olan Col de la Bonette, Tour de France‘a 4 kere ev sahipliği yapmıştır.

15- Tianmen Dağ Yolu ( Çin )

360 derece, 7 mil ilerlerken 99 viraj aşmanız gereklidir.Dağdan ayrılarak oluşan Cennet Kapısı isimli mağara da burada bulunmaktadır.

16 – Eshima Ohashi Köprüsü ( Japonya )

Listemizde yer almasa da Eshima Ohashi Köprüsünden bahsetmek istiyoruz.Bir reklam sayesinde ünlenen köprü tehlikeli bir görüntü sergilese de aslında seyir halindeyken hiçbir zorluk yaşamazsınız.Büyük gemilerin altından geçebilmesi için açısal mühendislik oyununa sahiptir.Bir tarafı % 6 diğer tarafı % 5′ lik eğime sahip olduğu için tırmanışın zor olduğu hissini verir.

About the author

Hondorosa

3 Comments

Click here to post a comment

 • Hello. I have checked your hondorosa.com and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank high in google.
  But you can fix this issue fast. There is a tool that generates content like human, just search in google:
  miftolo’s tools

 • Hello. I have checked your hondorosa.com and i see you’ve got some
  duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank hi in google.
  But you can fix this issue fast. There is a tool that rewrites articles like
  human, just search in google: miftolo’s tools