Yasam

DERİ SOYUCU AYAK MASKESİ VE AYAK BAKIMI

Evde hazırlayacağınız kolay ve günlük bakımla ayaklarınızda istediğiniz yumuşaklığı elde etmeniz için sizlere ayak bakım maskeleri ve önerileri hazırladık.Bu formülleri uyguladığınızda topuklarınız pürüzsüz,ayaklarınız ise bebek ayağı gibi yumuşacık olacaktır.

1- Banyo yaptıktan sonra yumuşayan ayak derinizdeki ölü derileri temizlek ayak bakımınızda ilk adımınız olmalıdır.Ölü deriyi, pomza taşı veya deri temizleyici topuk törpüsü yardımıyla çıkarabilirsiniz.

2- Evinizde ayaklarınız için üretilen peeling ürünlerinden bulunmuyorsa kahve,bal,tuz yada toz şekeri doğal peeling olarak kullanabilir,bu malzemelerden bir tanesiyle ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

3- Ayaklarınızı nemlendirmek için özel ürünler almak istemiyorsanız hindistan cevizi yağını ayak nemlendiricisi olarak kullanabilirsiniz.

4- Uykudan önce ayaklarınıza nemlendirici sürüp ardındandan pamuklu çorap giyin.Sabah uyandığınızda ayaklarınız yumuşacık olacaktır.

5- KABARTMA TOZU MASKESİ 1 : Kabartma tozu maskesi ile ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz.Bunun için 3 tatlı kaşığı kabartma tozu 1 çorba kaşığı suyu karıştırın.Karışımı ayaklarınıza sürüp masaj yaparak ayaklarınızı ovun.Ayaklarınızı duruladıktan sonra nemlendirici sürün.

6- KABARTMA TOZU MASKESİ 2 : Ilık suya 3 yemek kaşığı kabartma tozu döküp ayaklarınızı bu suda 15 dakika tutun.Ayaklarınızı duruladıktan sonra nemlendirici sürün.

7-  LİSTERİN MASKESİ:

1 Yemek kaşığı elma sirkesi

1 Kaşık listerin

2 Bardak su

Ayaklarınızı bu karışım içinde 10- 15 dakika bekletin.Ayaklarınızı duruladıktan sonra pomza taşıyla ölü derileri temizleyin.

8- Yağ: Uyumadan önce ayaklarınıza zeytinyağ sürüp pamuklu çorap giyin.

9- BAL MASKESİ 1 : 4 litre ılık su içerisine 2 yemek kaşığı bal koyup ayaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin.Sonra ayaklarınızı bal ile ovalayın.

10- BAL MASKESİ 2 :

1 çorba kaşığı kahverengi şeker

2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı

2 çorba kaşığı bal

3 damla nane yağı

Tüm malzemeyi bir kasede iyice karıştırıp ayaklarınıza masaj yaparak sürün.Ayaklarınızı iyice ovun ve ölü deriyi çıkarmaya çalışın.Sonra ayaklarınızı durulayın.Hindistan cevizi ve nane yağından sebep nemlendirici sürmenize gerek yoktur.

11- SÜT MASKESİ:

4 Bardak tam yağlı süt

2 tatlı kaşığı kabartma tozu

Birkaç damla lavanta yağı ( Esans olarak sevdiğiniz başka bir yağ kullanabilirsiniz )

Sütü ısıtın ve ayaklarınız için bakım yaptığınız kaba dökün.Ayaklarınızı sütün içinde 10 dakika bekletin.Sonra kabartma tozuyla peeling yapın.Masaj yaparak ovduğunuz ayaklarınızı tekrar süte sokun.5 dakika daha bekledikten sonra durulayıp lavanta yağıyla nemlendirin.

12- NANE MASKESİ:

1 Bardak yulaf gevreği

1 Bardak mısır gerveği

1 yemek kaşığı deniz tuzu

1 çay kaşığı nane yağı

Tüm malzemeyi karıştırın.Ayaklarınızı ıslattıktan sonra karışımı masaj yaparak ayaklarınıza sürün.Birkaç dakika masaja devam edin.Sonra durulayıp nemlendirici sürün.

13- Olgunlaşmış muzları ezin ve bu püreyi 20 dakika ayaklarınıza masaj yaparak sürün.Muz kabukları da ayak bakımında faydalıdır.Kabukların iç kısımlarıyla topuklarınızı ovabilirsiniz.

14- Banyodan sonra yumuşayan ayak derinizden ölü derileri temizledikten sonra Aloe Vera bitkisinin içindeki jeli nemlendirici olarak kullanın ve pamuklu bir çorap giyinin.

15- Ayağınızın altı sert ve kalın bir deri katmanı haline gelmişse vazelini kalın bir jel tabakası halinde ayaklarınızın altına sürün.Pamuklu bir çorap giyin.Sabah ayak altınızda yumuşayan deriyi ayak törpüsü ile inceltin.Bu işlemi hiç aksatmadan üç günde bir tekrarlayın.Ayak derinizin zamanla inceldiğini ve ayaklarınızın bebek ayağı gibi yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

16- Banyo yaparken ayaklarınızı pomza taşıyla ovalarken sabun yada vücut şampuanı kullanmayın.Bunların yerine ayaklarınızın altına diş macunu sürün.Pomza taşı ile ovduktan sonra tüm ayağınıza peeling yapın.Diş macunu içinde aşındırıcı maddeler olduğu için peeling etkisi yapacaktır.Bu arada ayağınızda çatlak veya bir yara varsa diş macunu içindeki mentol yakıcı olduğundan çatlak olan ayaklarda diş macunu kullanmayınız.

17- SOYUCU AYAK MASKESİ:

Son zamanlarda yılan derisi değiştirir gibi ayak derisini soyan ürünler satışa sunuldu.Esasen deri değiştirmek sadece yılanlara ait bir özellik değildir.Her canlı derisini belirli aralıklarla değiştirir.İnsanlar da deri değiştirirler fakat yılanlardan farklı olarak tümden değil pul pul dökerek değiştirirler.Ayak derisini biranda soymak zamanla değişecek olan derinizin değişim hızını arttırmak için uygulanan bir yöntemdir.Evde hazırlayacağınız bu yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

4 Litre ılık su

1 Bardak Epsom Tuzu ( İngiliz Tuzu )

10 Adet Aspirin

1 Adet limonun suyu

Sargı Bezi

Pamuklu Çorap

Uygulama: 4 litrelik ılık suya epsom tuzunu ekleyip karıştırın.Ayaklarınızı bu suda 30 dakika bekletin.O sırada aspirinleri ve limon suyunu karıştırıp macun kıvamına getirin.Ayaklarınızı sudan çıkarıp bu macunu öncelikle ayak altınıza sürün.Ayaklarınız kuruduğunda sargı beziyle sarıp pamuklu çorap giyinin.Bu şekilde 5 – 6 saat bekleyin.Daha sonra ayaklarınızı sabunla yıkayın ve ardından nemlendirici sürün.Ayaklarınıza tekrar pamuklu çorap giyinin. Bu işlemin hemen ardından ayaklarınızda bir soyulma gerçekleşmeyecektir.Uyguladığınız işlem birkaç gün sonra sonuç verecektir.

About the author

Hondorosa

1 Comment

Click here to post a comment

  • Very interesting details you have mentioned, thanks for putting up. “Strength does not come from physical capacity. It comes from an indomitable will.” by Mohandas Karamchand Gandhi.